fbpx

Inverteris. Kokie būna ir kiek kainuoja?

Pagrindiniai dalykai labiausiai įtakojantys saulės elektrinės kainą tai yra saulės moduliai ir inverteris (įtampos keitiklis). Saulės jėgainės moduliai gamina elektros srovę (DC), inverteris reikalingas tam, kad pagaminta elektros energija galėtų patekti tiek į vidinį namų tinklą, tiek į išorinį tinklą, inverteris DC srovę pakeičia į AC kintamą elektros srovei.

Inverterius galime skirstyti taip pat kaip ir saulės elektrinės modulius nuo ekonominės klasės iki premium klasės. Premium klasės inverteriai dažniausiai turi papildomą funkcionalumą – optimizavimo modulių lygmenyje bei mikroinverterius. Lyginant ekonominės klasės inverterį su premium klasės, kaina gali skirtis daugiau nei 1000 eurų tokios pačios galios įtampos keitiklių. Pavyzdžiui palyginimui galime paimti 5 kW galios įtampos keitiklį, ekonominės klasės, Solis, Sungrow,  tokio inverterio vidutinė kaina 1000 eurų, optimalios klasės, Fronius, Kaco, tokio pačio galingumo inverterio kaina gali siekti 1400 eurų, o premium klasės tokie kaip SolarEdge, Enphase, inverteris gali kainuoti net 2000 eurų ir daugiau.

Įtampos keitikliams gamintojui dažniausiai suteikia nuo 5 iki 10 metų garantiją, tačiau norint pratęsti garantinį laikotarpį, tokia galimybė yra teikiama už papildomą mokestį.  Inverteris yra pakankamai patvarus komponentas, remiantis kai kuriais atliktais tyrimais matome, kad per pirmuosius 10 metų, saulės jėgainės techninių gedimų turi 1 iš viso labo 10 saulės jėgainių. Suteikta inverterio garantija 10 metų nereiškia, kad po tiek metų įtampos keitiklis pradės gesti, tačiau kai kurie mėgsta apsidrausti ir prasitęsti inverterio garantinį laikotarpį. Žinoma reikia suprasti, kad per visą saulės jėgainės veikimo laikotarpį (30-35 metus) inverterį gali reikėti pakeisti vieną kartą.

SMA pasaulyje gerai žinomas inverterio gamintojas, kuris rekomenduoja klientams įsirengti galingesnę saulės elektrinę nei yra nurodytas keitiklio galingumas. Toks inverterio įdarbinimas teikia efektyvesnį inverterio naudojimą, geresnį keitiklio efektyvumą esant nedideliam saulės kiekiui. Žinoma tai padeda klientams ir sutaupyti perkant ne tokį galingą inverterį. Norint saulės elektrinę statytis rytų/vakarų kryptimi, toks įtampos keitiklio išnaudojimas yra rekomenduojamas. Pagrindinė nauda įsirengiant mažesnio galingumo inverterį, nei modulių bendras galingumas, tai jog mažai saulės spinduliuotei įtampos keitiklio efektyvumas bus aukštesnis.