fbpx

Saulės elektrinės kaina. Iš ko ji susidaro?

Lietuvoje sparčiai auga saulės jėgainių įrengimas. Vieni tvirtai apsisprendę, jog nori įsirengti jėgainę, kiti dar svarsto, tačiau visiems svarbiausias aspektas yra elektrinės kaina. Kaina rinkoje svyruoja ir ji priklauso nuo elektrinės tipo, stogo dangos ir sudedamųjų dalių.

Šiuo metu Lietuvoje kaina už įrengtąjį kilovatą svyruoja nuo 700 iki 1100 Eur/kW. Saulės modulių ir įtampos keitiklio pasirinkimas keičia jėgainės kainą, inverterių kainos gali svyruoti daugiau nei 90 proc., skirtumu. Taip pat kainos skiriasi ir dėl montuojamos saulės elektrinės galingumo, jei saulės jėgainė yra montuojama ant stogo, kaina gali skirtis ir nuo stogo dangos, dėl skirtingų konstrukcinių elementų.

Saulės jėgainės pagrindiniai komponentai – saulės moduliai ir įtampos keitiklis, juos galima suskirstyti ekonominės, optimalios ir premium kainos klasės. Pagrindiniai aspektai dėl kurių gali skirtis kaina prekės ženklo ir jo žinomumo, suteikiamos produkto garantijos termino, gamybos vietos ir t.t.

Saulės modulių kainos gali smarkiai svyruoti priklausomai nuo klasės, ekonominės klasės moduliai, tokie kaip Trina, Risen, gali kainuoti nuo 120 eurų iki 135 eurų, optimalios klasės moduliai, Solitek, Luxor, kainos svyruoja tarp 140 eurų ir 150 eurų, o premium klasės moduliai, Panasonic, REC, kaina gali būti 200 eurų ir daugiau.

Inverterius galime skirstyti taip pat kaip ir saulės modulius nuo ekonominės klasės optimalios ir premium klasės. Premium klasės inverteriai dažniausiai turi papildomą funkcionalumą – optimizavimo modulių lygmenyje. Lyginant ekonominės klasės inverterį su premium klasės, kaina gali skirtis daugiau nei 1000 eurų tokios pačios galios įtampos keitiklių. Pavyzdžiui palyginimui galime paimti 5 kW galios įtampos keitiklį, ekonominės klasės, Solis, Sungrow,  tokio inverterio vidutinė kaina 1000 eurų, optimalios klasės, Fronius, Kaco, tokio pačio galingumo inverterio kaina gali siekti 1400 eurų, o premium klasės tokie kaip SolarEdge, Enphase, inverteris gali kainuoti net 2000 eurų ir daugiau.

Statantis didesnę, galingesnę elektrinę saulės jėgainės kainą už įrengta kilovatą būna mažesnė, mažesnės galios elektrinės kaina už įrengta kilovatą gali būti didesnė, taip atsitinka dėl inverterio, montavimo darbų ir instaliacinių medžiagų kainos būna palankesnės įsirengiant galingesnę elektrinę.